Kudüs Bağlantılı Umre Turları

3 Harem-i Şerif’te 3 Cuma Namazı

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) şöyle buyurmuştur: “(İbâdet için) şu üç mescidden başkasına yolculuk edilmez: Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa” (Buharî, Enbiyâ 8; Müslim, Mesâcid 2)

Hz. Allahın Kuran-ı Kerimde mübarek kıldığını beyan ettiği, İslam’ın ilk kıblesi ve Peygamber (s.a.v.)efendimizin en büyük mucizelerinden olan İsra ve Miraç hadiselerini meydana geldiği Kudüs-ü Şerif Ziyaretlerini ve Umre İbadetlerini birleştiren her anı yoğun manevi programlarla süslenmiş Umre Seyahatleri düzenlemekteyiz.
İstanbul Hisar Turizm olarak başta İslam ve Osmanlı Coğrafyası olmak üzere Dünyanın farklı noktalarına hizmet kalitemizden ödün vermeksizin misafirlerimize farklı kültürleri tanıma ve keşfetme imkanı sunuyoruz.

 
 

Kudüs-i Şerif Bağlantılı Umre Günlük Programı

KUDÜS-İ ŞERİF

1. Gün Çarşamba

İstanbul Atatürk Havalimanı Dış hatlar gidiş terminalinde buluşma. Ürdün Hava Yolları ile saat 14.35’te Amman’a hareket 16:45’de varış. İşlemlerin ardından Ürdün sınırından geçiş ve Kudüs-i şerifte otele yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelde.

2. Gün Perşembe

Sabah namazı için Mescid-i Aksa’ya gidiş ve dönüş. Kahvaltının ardından, Davut (a.s.)’ın kabrini ziyaret ve İsa (a.s.)’ın havarileriyle son akşam yemeği yediği rivayet edilen yerin ziyareti El Halil şehrine hareket. Yaklaşık bir saatlik yolculuğun ardından El Halil şehrine varış. Hz. İbrahim (a.s.), Hz. İshak (a.s.), Hz. Yakub (a.s.), Hz. Yusuf (a.s.) ve zevcelerinin kabirlerinin bulunduğu külliye ve caminin ziyareti ve öğle yemeğinin ardından Helhul kasabasınıdaki Yunus (a.s.)’ın kabrini ziyaret. Beytlahm şehrine geçiş ve Hz. İsa (a.s.)’ın doğduğu yerin görülmesi Kudüs-i Şerif’e dönüş, akşam ve yatsı namazının edası. Otelimizde akşam yemeği ve konaklama.

3. Gün Cuma

Sabah namazı için Mescid-i Aksa’ya gidiş ve dönüş. Otelde verilecek kahvaltının ardından Haremi Şerif içerisinde bulunan Burak Mescidi, Mervani Mescidi, Miraç Kubbesi, Nebi Kubbesi ve medreselerden oluşan tarihi eserlerin ziyaret edilmesi. Cuma namazının Mescidi Aksa’da edasının ardından öğle yemeği. Yafa şehrine hareket, yaklaşık bir saatlik yolculuğun ardından Yafa şehrine varış. Yafa şehri içerisinde bulunan Osmanlı eserlerinden, Sultan Mahmut Camii ve Külliyesi Karakol Binası, Çeşme ve Sultan 2.Abdülhamit Han tarafından yaptırılan saat kulesinin görülmesi. Kudüs-i Şerif’e dönüş. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4. Gün Cumartesi

Sabah namazı için Mescid-i Aksa’ya gidiş ve dönüş. Otelde verilecek kahvaltının ardından Zeytin dağına hareket. Zeytindağı’nda Kudüs’ün genel görüntüsü eşliğinde Kudüs ile ilgili tarihi bilgi takdimi. Etrafında bulunan Selman-ı Farisî (r.a.) ve Rabiat’ül Adeviyye (r.a.)’nın kabirlerinin ziyaret edilmesi. Harem-i Şerif’e geliş. Hz. Ömer Mescidini ziyaret. Kudüs fethedildiğinde, Hz. Ömer (R.a.) Efendimizin Kudüs-i Şerif’teki Roma valisini ziyaret edip şehrin anahtarını aldığı Kıyam Kilisesi’nin görülmesi. Burak Duvarı ve Kanuni Sultan Süleyman Han tarafından yaptırılan tarihi çeşmelerin görülmesi. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5. Gün Pazar

Sabah namazı için Mescid-i Aksa’ya gidiş ve dönüş. Kahvaltının ardından Eriha şehrinin gezilmesi, tecrübe dağı ve öğlen yemeğinin ardından dünyanın en çukur bölgesi olan ve Lut kavminin helak olduğu, içinde hiçbir canlının yaşamadığı Lut Gölü’nün (Ölü Deniz) görülmesi. Ürdün’e hareket. Ürdün vadisinde şehit olan Aşere-i Mübeşşere’den Ebu Ubeyde Bin Cerrah ve Sahabenin ileri gelenlerinden Muaz Bin Cebel (r.a.) Kabr-i şeriflerini ziyaret. Eyke vadisinde Hz Şuayb Türbesi ve camii, Salt Türk şehitliği gezisi. Havalimanına transfer. Ürdün Havayolları ile saat 20:15’te Cidde’ye hareket 22:25 Medine-i Münevere’ye varış.

(Ürdün Havalimanında ihram’a girilir. Burada 2 rekat ihram namazı kılınır, umreye niyet edilip, telbiye getirilir ve ihram yasakları başlamış olur. Mikat mahallinden ileriye Umreye niyet edilmeden geçmek yasaktır. Hanımlar; özel hallerinde olsalar dahi niyet ederek geçmek zorundadır. Niyet etmeden geçmenin cezası Mekke-i Mükerreme’de Harem sınırları içerisinde kurban kesmektir. Hanımlar özel hallerinin bitiminden sonra umrelerini yaparlar. Umre, Tavaf ve Say’i yapıldıktan sonra erkekler saçlarının tamamından bir tırnak boyu tıraş ederek ihramdan çıkarlar. Hanımlar ise saçlarının ucundan bir parmak boğumu keserler ve ihramdan çıkmış olurlar.

Programın bundan sonrası 10 Gece Mekke-i Mükerreme 4 Gece Medine-i Münevvere olarak icra edilecektir.
 
 

1. Gün Pazartesi

Otele yerleştikten sonra verilecek saatte Umre vazifesinin ifası için Kabe-i Muazzama’ya gidiş.

2. Gün Salı

Bildirilen saatte Peygamber Efendimiz’in doğduğu evi, Hz. Hatice validemiz’in de bulunduğu Cennnet-ül Mualla kabristanı ve yakın çevre mescid’leri (Mescid-i Secere, Mescid-i Cin) ziyareti ve Haremi Şerif’te Günlük programın uygulanması. SOHBET: Mekke-i Mükerreme, Beytullah ve Tavaf’ın önemi hakkında sohbet.

3. Gün Çarşamba

Bildirilen saatte Ten’im Mescidinde 2. umrenin yapılması ve Harem-i Şerifte günlük programın uygulanması.

4. Gün Perşembe

Harem- Şerif’te günlük programların edası.

5. Gün Cuma

Harem-i Şerifte Cuma Namazının kılınması ve günlük programın uygulanması.

6. Gün Cumartesi

Harem- Şerif’te günlük programların edası.

7. Gün Pazar

Harem- Şerif’te günlük programların edası.

8. Gün Pazartesi

Harem- Şerif’te günlük programların edası.Mukaddes beldelere veda ve helalleşme.

9. Gün Salı

Harem- Şerif’te günlük programların edası.Veda tavafı.

10. Gün Çarşamba

Harem- Şerif’te günlük programların edası. Medine-i Münevvereye Transfer.

1. Gün Perşembe

Otele yerleşim, verilecek saatte Mescid-i Nebevi’ye gidiş, toplu olarak Peygamber Efendimizi (S.A.V.) ilk ziyaret ve selamlama.

2. Gün Cuma

Harem-i Şerifte Cuma Namazının kılınması ve günlük programın uygulanması.

3. Gün Cumartesi

Ehli Beyt-i Rasülüllah’ın ve binlerce sahabi’nin bulunduğu Cennet-ül Baki kabristan’ını ziyaret. Yakın çevre mescidleri (Hz. Ali Mescidi, Hz. Ebubekir Mescidi, Mescid-i Gamame {Bulut Mescidi}, Hz. Ömer Mescidi) ziyareti.

4. Gün Pazar

Medine’den Amman’a 06:05’deUçuş varış 07:50 , Amman’dan İstanbul’a 11:20’de uçuş, varış 13:40 olarak planlanmıştır.