Umre Vizesi

Suudi Arabistan Vizesi Hakkında

Suudi Arabistan’a seyahat edecek T.C. pasaport sahibi Türk vatandaşlarının pasaport türüne bakılmaksızın, Suudi Arabistan Devleti tarafından ülkeye girişlerinde Suudi Arabistan vizesine tabi edildiklerini bilmeleri gerekir. Ancak resmi görevle Suudi Arabistan’a giden resmi görevlilerden herhangi bir Suudi Arabistan vize ücreti talep edilmemektedir.

Suudi Arabistan Konsolosluğu, 1 Haziran 2011 tarihinden itibaren vize başvuru işlemleri için çipli pasaport uygulamasına geçmiştir. Lacivert pasaportlar, Suudi Arabistan vize işlem başvuruları için kabul edilmemektedir. Suudi Arabistan’a turistik, ticari, çalışma veya aile ziyareti amaçlı seyahatte bulunacak kişilerin, seyahatlerinden en az 15 iş günü öncesinde başvuru yapmaları tavsiye edilir.

Kısa süreli Suudi Arabistan vize başvuruları, Suudi Arabistan Türkiye dış temsilciliğinin yetkili kıldığı seyahat acentaları üzerinden yapılmaktadır. Bu sebeple, Suudi Arabistan Büyükelçiliği Ankara ve Suudi Arabistan Konsolosluğu İstanbul, Suudi Arabistan Turistik Vize başvuruları hariç Suudi Arabistan Ticari Vize, Suudi Arabistan Çalışma Vizesi ve Suudi Arabistan Hac/Umre vizesi başvurularını yetkili acenteler ile kabul etmektedir. Sadece Suudi Arabistan turistik vize başvuruları için doğrudan konsolosluk makamlarına müracaat edilmelidir.